Co takhle elektrokoloběžka?

Koloběžku mělo v domácnosti téměř každé malé dítě. Jedno dlouhé prkno, dvě kolečka a řídítka. Jednoduchý nástroj, se kterým si každý malý prcek užil spousty zábavy. Koloběžka se ve světě stala natolik oblíbená, že si svou přízeň získala i u dospělých jedinců. Často můžeme na různých cyklostezkách, na silnicích v horských krajinách nebo na městských chodnících zahlédnout tento dopravní prostředek, na kterém si svou vzrušující venkovní jízdu užívají nejrůznější věkové skupiny. Pokud jste si koloběžku natolik zamilovali, že byste si ji nejraději brali všude sebou a jezdili na ní třeba i do práce, abyste se v teplých a horkých dnech nemuseli mačkat v přeplněném autobuse, potom jistě budete nadšení ze zjištění, že dnes se vyrábějí i elektrokoloběžky. Jestliže na vás čeká dlouhá náročná jízda třeba do vrchovatých kopců anebo se bojíte, že byste se celou cestu nezvládli odrážet vlastní nohou, pak jistě trochu zainvestujete a dáte přednost tomuto zbrusu novému elektro zařízení, které vás doveze kamkoli si budete přát a ani trochu se u toho nezapotíte.
 klasická koloběžka
Elektrokoloběžky jsou poháněny elektromotorem, který bývá nejčastěji umístěn právě pod samotným základem koloběžky, tedy prknem na kterém během jízdy celou dobu stojíte. Výkon motorů se u jednotlivých druhů koloběžek liší a ovlivňuje jejich rychlost. Je podstatné, pro koho je koloběžka určena. Začátečníkům a malým dětem se v první řadě doporučují koloběžky s menším výkonem a tím pádem i menší rychlostí. Prodejci uvádějí, že nejvýkonnější koloběžky vydrží v provozu až 40 km plynulé jízdy a dosahují rychlostí přes 30 hm/h. Druhým podstatným faktorem ve výběru koloběžky je její účel použití. Chcete využívat koloběžku na pohodlnou jízdu městem nebo si s ní chcete vyrazit někam do terénu? Účel jízdy totiž ovlivňuje velikost a druh samostatných koleček.
koloběžky na freestyle
Součástí každé elektrokoloběžky je samozřejmě brzda a plyn, které jsou umístěné na řidítkách pro pohodlné ovládání. Dalším příslušenstvím je nutná nabíječka, která vám zajistí další fungování a bezplatné kilometry. Některé koloběžky mají rovněž display, který vám ukazujte zbývající procenta baterie. Výhodou určitých elektrokoloběžek je také díky jednoduché konstrukci možnost složení a nechybí u nich ani led osvětlení. Cena jedné elektokoloběžky se pohybuje v rozmezích od 3 500 Kč až do 30 000 Kč podle druhu a typu samotné koloběžky.

Výběr vhodného osvětlení

Žárovky si stále drží alespoň část své popularity. Je tomu tak zejména pro jejich nízkou cenu. Pomalu je ale nahrazují úspornější zdroje světla. Jak se v nich ale vyznat a co znamenají všechny ty informace na obale?

Kritéria

Při výběru věnujte pozornost zejména lumenům či kandelám. Označují, kolik světla vyprodukují ony spotřebiče. Příkladem budiž klasická žárovka 60 W se zhruba 800 lumeny. Další důležité kritérium je životnost a její snižování vypínáním a zapínáním. Dále bychom se měli podívat na energetickou třídu, typ patice a rozměry. Můžeme si také vybrat barvu světla či se řídit při výběru výrobcem.

Dostupné technologie

1.       Klasické žárovky
2.       Halogenové žárovky
3.       Úsporné kompaktní zářivky
4.       LED osvětlení

LED vs. žárovka

Co přináší koupě dražších LED světel? Především uspoříte 5krát více elektřiny. Původní žárovky totiž ke svícení využívali pouze 8% spotřebované elektrické energie a zbytek se přeměnil na teplo. Průměrná domácnost přitom na svícení platí zhruba 25% z veškerých nákladů na elektřinu.

Dále jsou LED mnohem odolnější k častému vypínání a zapínání. Mají také mnohem delší životnost – až 25 000 hodin oproti žárovce, která měla pouze okolo 1000 hodin.  Také si můžete zvolit barvu světla. Při práci je vhodnější chladné bílé světlo, zatímco pro obytné místnosti je lepší teplé světlo, které navodí příjemnou atmosféru. LED osvětlení je také bezpečnější. Nespálíte se o něj tak snadno a při menší produkci tepla nehrozí tak velké riziko požáru.

Jste-li však zapřisáhlý zastánce žárovek, můžete se poohlédnout po žárovce halogenové. Ta má oproti původní verzi 2krát delší životnost a navíc s ní uspoříte 30% energie.

Další možností je úsporná zářivka se svou životností od 6 do 10 tisíc hodin. S ní byste měli uspořit asi 75 až 80% Nehodí se ovšem tam, kde je nutno častokrát rozsvěcet a zhasínat. Tam raději umístěte LED osvětlení.

Chlazení a jeho druhy

Nejdříve bychom měli vědět, které komponenty v počítači produkují nejvíce tepla. Jedná se o procesor, čipovou sadu, grafickou kartu a zdroj. Další zdroje tepla jsou také paměti a pevné disky. Tyto komponenty je třeba chladit. Chlazení si můžeme rozdělit na 5 druhů:

Pasivní
Jedná se o chlazení, kde není třeba žádné elektrické energie a také nevydává žádný hluk. Jak si takový chladič představit? Jedná se zejména o kovová žebra připevněná ke komponentě. Nejčastěji jsou ze slitin hliníku či mědi. Jeho nevýhodou je malá efektivita a také to, že dokáže odvést teplo pouze z jednotlivých komponent, ale nikoliv ven z počítačové skříně.

Aktivní
Tyto chladiče již potřebují elektrickou energii a vydávají mírný hluk. Jsou to větráčky, které zajišťují proudění studeného vzduchu do počítačové skříně, k jednotlivým komponentám. Poté odvádějí teplý vzduch ven. Tyto malé větráčky se dokáží otáčet rychlostí až 3500 otáček za minutu a jsou tedy mnohem efektivnější než pasivní kovová žebra.

Kombinované
Jedná se o dnes nejpoužívanější typ. Jest kombinací pasivního a aktivního chladiče. Větráček přivede studený vzduch ke komponentě a odvede teplo, které se do okolního vzduchu uvolnilo pomocí pasivního chlazení. Díky této kombinaci je efektivnější než pouhý aktivní chladič.

Vodní
Nestačí-li vašim požadavkům kombinované chlazení, vyzkoušejte vodní. Jde o kombinaci chladicí kapaliny (v tomto případě vody) a jejích zásobáren, trubic, bloků, čerpadel. Je efektivnější a jen o něco málo hlučnější než kombinované. Ačkoliv je také dražší. Teplo odebere voda v bloku, která se poté v oběhu ochladí. Celý koloběh je poháněn čerpadlem.

Speciální
Toto chlazení se v běžných domácnostech či kancelářích nepoužívá. Pro ty jej totiž není vzhledem k využití a průměrnému zatížení takovýchto počítačů potřeba. Jedná se o velmi výkonné chlazení, které daleko předčí ostatní druhy. Používá se pouze tam kde je třeba počítač dostat až na hranice možností. Jako příklad poslouží chlazení dusíkem či speciálním olejem. Je to také velice drahý způsob chlazení.

Druhy monitorů – LCD či OLED

Monitor je základním příslušenstvím počítače. Je nutný při práci s dnešními počítači – ačkoliv ne vždy byl pro práci s výpočetní technikou nezbytný. Při výběru se řídíme zejména úhlopříčkou, rozlišením a typem monitoru.

CRT
Dnes již se příliš nepoužívá, ale stále jej můžeme najít. Přeci jen má své výhody. Jedná se o starou vakuovanou obrazovku. Mezi její klady patří:

·         Vysoký kontrastní poměr
·         Malá doba odezvy (je tedy rychlejší)
·         Barevnost
·         Spolehlivost a dlouhá životnost
·         Při pohledu ze strany se obraz neztrácí

Nevýhody těchto obrazovek spočívají zejména v ohromných rozměrech a váze. Je zde také nebezpečí imploze a škodlivé elektromagnetické záření. Jsou náchylné na vlhkost okolního vzduchu a magnetické rušení.  Dále mají velkou elektrickou spotřebu a může docházet ke zkreslení obrazu.
LCD

·         Jsou lehké, nezabírají tolik místa
·         Jsou poměrně levné
·         Mají malou elektrickou spotřebu
·         Jsou stabilní
·         Nezkreslují obraz

Mezi největší zápory patří nízká životnost, špatný kontrast, nízká kvalita obrazu a malý pozorovací úhel. Také se zde mohou vyskytnout „mrtvé pixely“ tedy bod, kde došlo k poruše tekutých krystalů a tak nemění barvu. Na tyto body se záruka vztahuje jen při překročení určitého počtu.

Podsvícení je nerovnoměrné. Mají špatné nastavení gama záření a jsou pomalejší. Nedokáží zobrazit zcela černou barvu. Stejně jako u CRT obrazovek byste se měli vyvarovat poškození monitoru. Ačkoliv zde není riziko imploze, jsou tekuté krystaly velice náchylné k mechanickému poškození. Pokud tedy omylem zavřete notebook s LCD monitorem a přitom zapomenete v klávesnici tužku, nejspíš se s obrazovkou můžete rozloučit.

OLED
Jedná se o nejnovější používané monitory a displeje. Největší klady jsou:

·         Možnost tvarování
·         Lepší kontrast
·         Lepší pozorovací úhel
·         Umí zobrazit „skutečnou černou“ – ušetří také elektřinu při zobrazování tmavší barvy
·         Lepší časová odezva

Současné nevýhody jsou vysoká cena, nízká životnost, špatné barevné zobrazení, náchylnost k poškození vodou, špatná čitelnost při světle a také vysoká spotřeba při zobrazování světlých barev.

LG Displej snižuje investiční plány

V tomto směru, který je nepříznivý, podtrhuje pro tvůrce elektroniky i společnost s názvem Taiwan Semiconductor Manufacturign, která díky tomu snížila odhady nejen svých příjmu ale také investic. LG uvedlo, že od roku 2020 sníží investice až o 3 biliony wonů, což je v přepočtu 2,7 miliardy dolarů a to aniž by odhadla své předchozí nebo budoucí cíle, které by měly být celkové. Dokonce varovala, že by mohla přizpůsobit výrobu v Jižní Korei a Číně v reakci na spory, které jsou mezi Washingtonem a Pekingem.
označení umístění
Snížení investic by mohlo mít velký vliv na urychlení přesunu, který je zaměřen z obchodního centra LG s tekutými krystaly na diody nové generace organických světelných diod, které můžete znát také pod názvem OLED. Plány na investice se odhadují na 20 biliónů wonů. Škrty nejspíše připadnou na velké míře na displeje LCD.
Vývoj panelů s názvem OLED pro společnost LG nepřinesl zisk, ale ve zprávě bylo uvedeno, že pozitivní zisky byly v minulém čtvrtletí. Investovat se bude hlavně do technologie OLED na velkých televizních obrazovkách. Tradiční byznys s LCD panely se tak mění a to i když analytici odhadují, že tvoří více než 90% všech prodejů.
Výrobci velmi bojují s klesajícími cenami a navyšováním kapacit u výrobců, kteří jsou z Číny. Podle jihokorejské vlády ceny klesly až o 38% oproti stejnému měsíci minulého roku. LCD průmysl je v dnešní době již považován za přežitek a LG se tedy bude soustředit na zmíněnou technologii OLED.
ruka muže s mobilem
Provozní ztráta byla zaznamenána na částce 228 miliard wonů, která byla sražena cenami panelů. Výnos za dubnové a červnové čtvrtletí poklesy zhruba okolo 15% oproti předchozímu roku na 5,6 bilionu wonů. Jakmile se ale zveřejnily výnosy, podíly LG Display se zvýšily a to o 0,2%.
Otázkou ale zůstává, co bude dále. Prozatím to je jen ve hvězdách.

I Váš interiér si zaslouží tu nejvyšší kvalitu

Co Vás čeká při rekonstrukci bytové elektroinstalace, nebo co Vás může potkat dokonce při celkové rekonstrukci domu či bytu Vám, si asi dokážete zběžně představit. Každopádně není dobré se do takovýchto náročných prací pouštět sám bez předchozích zkušeností a vždy je lepší se obrátit na odborníky, kteří mají s tímto úkolem již mnohaleté zkušenosti a dobře vědí, co dělají.
zchátralá místnost.jpg
Při rekonstrukci nejen celého bytu či domu nebo bytového jádra či jen elektroinstalace je právě velmi důležité dobře vědět, kudy vedou dráty, kde jsou nosné stěny a spousta dalších věcí. Mohlo by se stát, že místo, abyste Váš domov zrenovovali, tak jej spíše zdevastujete. Stačí pouze jednou špatně bouchnout kladívkem a problém je na světě. A co se týče elektrického proudu, o tom ani radši nebudeme mluvit.
Každopádně je pravdou, že elektroinstalace by měla procházet pravidelnou kontrolou i bez rekonstrukce. V dnešní době, kdy je prakticky celá Vaše domácnost závislá na elektrickém proudu, je kvalitní elektroinstalace k nezaplacení. A to nemluvíme jen o její instalaci a o celkovém vedení, které je skryté ve zdech, ale také o vypínačích a zásuvkách, které jsou vidět venku.
elektrikář a dráty.jpg
Elektroinstalační prvky jsou dnes již nejen funkčním pomocníkem v každé domácnosti, kanceláři či dílně, ale také bytovým doplňkem, který by měl ladit se zbytkem vybavení Vašeho interiéru a proto byste měli velmi dobře vybírat. Na trhu je opravdu velký výběr vysoce kvalitních produktů, které kromě toho, že jsou funkční, odolné a pevné, jsou také velmi moderního vzhledu a ještě ke všemu dostupné za velmi příznivých cenových podmínek.
Závěrem tedy stačí říct, že důležité vybrat správné zásuvky, vypínače a elektroinstalační materiál a tu správnou firmu, která Vám dokáže vše dokonale nainstalovat a udělat kvalitní a spolehlivé rozvody a máte po starostech.