Výběr vhodného osvětlení

Žárovky si stále drží alespoň část své popularity. Je tomu tak zejména pro jejich nízkou cenu. Pomalu je ale nahrazují úspornější zdroje světla. Jak se v nich ale vyznat a co znamenají všechny ty informace na obale?

Kritéria

Při výběru věnujte pozornost zejména lumenům či kandelám. Označují, kolik světla vyprodukují ony spotřebiče. Příkladem budiž klasická žárovka 60 W se zhruba 800 lumeny. Další důležité kritérium je životnost a její snižování vypínáním a zapínáním. Dále bychom se měli podívat na energetickou třídu, typ patice a rozměry. Můžeme si také vybrat barvu světla či se řídit při výběru výrobcem.

Dostupné technologie

1.       Klasické žárovky
2.       Halogenové žárovky
3.       Úsporné kompaktní zářivky
4.       LED osvětlení

LED vs. žárovka

Co přináší koupě dražších LED světel? Především uspoříte 5krát více elektřiny. Původní žárovky totiž ke svícení využívali pouze 8% spotřebované elektrické energie a zbytek se přeměnil na teplo. Průměrná domácnost přitom na svícení platí zhruba 25% z veškerých nákladů na elektřinu.

Dále jsou LED mnohem odolnější k častému vypínání a zapínání. Mají také mnohem delší životnost – až 25 000 hodin oproti žárovce, která měla pouze okolo 1000 hodin.  Také si můžete zvolit barvu světla. Při práci je vhodnější chladné bílé světlo, zatímco pro obytné místnosti je lepší teplé světlo, které navodí příjemnou atmosféru. LED osvětlení je také bezpečnější. Nespálíte se o něj tak snadno a při menší produkci tepla nehrozí tak velké riziko požáru.

Jste-li však zapřisáhlý zastánce žárovek, můžete se poohlédnout po žárovce halogenové. Ta má oproti původní verzi 2krát delší životnost a navíc s ní uspoříte 30% energie.

Další možností je úsporná zářivka se svou životností od 6 do 10 tisíc hodin. S ní byste měli uspořit asi 75 až 80% Nehodí se ovšem tam, kde je nutno častokrát rozsvěcet a zhasínat. Tam raději umístěte LED osvětlení.