Druhy monitorů – LCD či OLED

Monitor je základním příslušenstvím počítače. Je nutný při práci s dnešními počítači – ačkoliv ne vždy byl pro práci s výpočetní technikou nezbytný. Při výběru se řídíme zejména úhlopříčkou, rozlišením a typem monitoru.

CRT
Dnes již se příliš nepoužívá, ale stále jej můžeme najít. Přeci jen má své výhody. Jedná se o starou vakuovanou obrazovku. Mezi její klady patří:

·         Vysoký kontrastní poměr
·         Malá doba odezvy (je tedy rychlejší)
·         Barevnost
·         Spolehlivost a dlouhá životnost
·         Při pohledu ze strany se obraz neztrácí

Nevýhody těchto obrazovek spočívají zejména v ohromných rozměrech a váze. Je zde také nebezpečí imploze a škodlivé elektromagnetické záření. Jsou náchylné na vlhkost okolního vzduchu a magnetické rušení.  Dále mají velkou elektrickou spotřebu a může docházet ke zkreslení obrazu.
LCD

·         Jsou lehké, nezabírají tolik místa
·         Jsou poměrně levné
·         Mají malou elektrickou spotřebu
·         Jsou stabilní
·         Nezkreslují obraz

Mezi největší zápory patří nízká životnost, špatný kontrast, nízká kvalita obrazu a malý pozorovací úhel. Také se zde mohou vyskytnout „mrtvé pixely“ tedy bod, kde došlo k poruše tekutých krystalů a tak nemění barvu. Na tyto body se záruka vztahuje jen při překročení určitého počtu.

Podsvícení je nerovnoměrné. Mají špatné nastavení gama záření a jsou pomalejší. Nedokáží zobrazit zcela černou barvu. Stejně jako u CRT obrazovek byste se měli vyvarovat poškození monitoru. Ačkoliv zde není riziko imploze, jsou tekuté krystaly velice náchylné k mechanickému poškození. Pokud tedy omylem zavřete notebook s LCD monitorem a přitom zapomenete v klávesnici tužku, nejspíš se s obrazovkou můžete rozloučit.

OLED
Jedná se o nejnovější používané monitory a displeje. Největší klady jsou:

·         Možnost tvarování
·         Lepší kontrast
·         Lepší pozorovací úhel
·         Umí zobrazit „skutečnou černou“ – ušetří také elektřinu při zobrazování tmavší barvy
·         Lepší časová odezva

Současné nevýhody jsou vysoká cena, nízká životnost, špatné barevné zobrazení, náchylnost k poškození vodou, špatná čitelnost při světle a také vysoká spotřeba při zobrazování světlých barev.