Žaluzie versus rolety

Výběr vhodné stínící techniky jistě trápí nejednoho majitele bytu či domu. Mnoho spotřebitelů však žaluzie a rolety nerozlišuje, avšak v dnešní době již existuje celá řada typů stínící techniky a byla by škoda zvolit nevhodné stínění do interiéru vašeho bytu kvůli neznalosti zboží. Pojďme si představit nejznámější druhy a typy stínící techniky dostupné v České republice.
žaluzie v oknech
Žaluzie
Díky tomu, že lamely žaluzií jsou naklápěcí, umožňují žaluzie měnit intenzitu propouštěného světla. U žaluzií tedy najdete ovládací mechanismus (nejčastěji řetízek), kterým se dá ovládat propustnost světla. Existují 4 typy žaluzií – vertikální, horizontální, venkovní a plissé žaluzie. Horizontální žaluzie jsou zdaleka asi nejrozšířenější. Jsou oblíbené zejména díky nízké pořizovací ceně. Vertikální žaluzie se kdysi hojně využívaly v kancelářích. Nyní jsou čím dál tím oblíbenější také v domácnostech, zejména díky tomu, že dokážou skvěle vyladit minimalistický interiér. K dostání jsou různé druhy, barvy i provedení. Na oblibě stoupají také venkovní žaluzie, které dokážou ochránit interiér před nepříjemným zářením a poskytují soukromí. Novinkou na trhu v této oblasti jsou plissé žaluzie – látkové žaluzie, které umí i atypické tvary. Nevýhodou je však vyšší cena.
roleta dveřní
Rolety
Velkým záporem u rolet je možnost průchod světla regulovat pouze povytažením/stažením lamel. Avšak na rozdíl od žaluzií rolety dokážou ušetřit náklady na topení, takže slouží jako ochrana před únikem tepla. Jejich předností je také skutečnost, že mohou fungovat jako částečná zvuková bariéra před nevyžádaným hlukem. Dají se pořídit látkové rolety, které díky množství barev, ze kterých si můžete vybrat, slouží rovněž jako funkční doplněk. Prodávají se také speciální rolety na střešní okna. Speciální kategorii tvoří zatemňovací rolety, které díky kombinaci látky „blackout“ vytvoří v interiéru naprostou tmu. Mezi méně známé typy pak patří předokenní a greenové rolety.
Výběr stínící techniky záleží především na tom, co od stínící techniky očekáváte a kolik peněz do ní chcete investovat.