Řidiči, už nebojujte s osvětlením

V zimě jsou dny kratší a kratší, soumrak nás překvapí už kolem třetí hodiny odpolední a ráno do práce zase vstáváme za tmy. Sice v České republice mají řidiči povinnost svítit po celý den, nicméně si přiznejme, že v zimním období je to náročnější.
 
Určitě jste se setkali s některou z následujících situací:

•    zapomenutá zapnutá dálková světla při míjení se s protijedoucím vozidlem, nebo ve městě
•    zapomenutá vypnutá dálková světla na komunikaci mimo města a vesnice
•    oslněné chodce, nebo naopak jejich přehlédnutí ve tmavém oblečení
•    vlastní oslnění protijedoucím vozidlem či světly vozidla za vámi ve zpětném zrcátku
 
Dobrou zprávou pro vás může být, že toto vše bude brzy minulostí. Vědci v technologických laboratořích nedaleko německého Mnichova pracují na novém typu osvětlení, kde už by osvětlení chodců i protijedoucích vozidel nemělo nastávat. Dokonce systém sám rozpozná, kdy je potřeba zapnout nebo naopak vypnout dálkové osvětlení.
 

Matrix systém

Systém jeho autoři pojmenovali jako Matrix a v podstatě jeho součástí jsou jen tři prvky. Prvním z nich je zabudovaná kamera ve zpětném zrcátku. Druhou část tvoří modul osvětlení vozidla. Poslední část je pojmenovaná jako Pixel Lite modul. Jedná se o základní kámen celé technologie Matrix.

Tedy kamera snímá dění na vozovce před vozidlem, následně obrazové informace posílá do “mozku” Matrixu, který je následně vyhodnocuje. Vyhodnocení pak rozhodne, jak má osvětlení vozidla reagovat na aktuálně dění na vozovce. Jak se říká: “V jednoduchosti je krása”.
 

Jezdit s rezervou

Systém se teprve ověřuje, proto nám řidičům nezbývá nic jiného, než vyhodnocovat situaci na vozovce sami a volit příslušný typ osvětlení. Na co byste ale určitě neměli zapomínat je náhradní žárovka pro vnější typy osvětlení a signalizaci vozidla. Jedná se o součást povinné výbavy každého automobilu.