Pronajímejte to bezpečně, prosím


Často se majitelé chlácholí, jak je jejich nemovitost v naprostém pořádku, možná až v takovém, že by tam mohl být ubytovaný sám prezident a ani by si nevšiml rozdíl mezi hradem a domem. Zde jde však veškerá legrace stranou, protože takový únik plynu, poškozená či vadná karma nebo snad i malá exploze může způsobit nejen velké škody na majetku jednoho (a ostatních), ale také újmu na zdraví osob zúčastněných – a byť to byla silácká slova předtím, teď je to vzdech a pláč.
černá bomba 

Jak to vlastně je s těmi nájemci

Pokud nájemce přebírá byt, počítá se, že jste mu jako majitelé vylíčili veškeré důležité informace a skutečnosti, které se s nemovitostí pojí. Zvláště pokud jste realitní makléř nebo jste zástupce investiční skupiny, podpisem na smlouvě stvrzujete, že byt je v bezvadném stavu a jako takový jej dáváte nájemci k užívání. Tady se mohou stát dvě věci – v bytě dlouho nikdo nebyl po takovou dobu, kdy tam nikdo nikoho na nějakou vadu s plynovými spotřebiči nemohl upozornit majitele. A nebo majitel věděl, možná až velmi dobře, že občas se něco v plynovém spotřebiči zadrhne, ale nechal to tak ze strachu o to, že by tam musel vrážet peníze nebo snad si i myslel, že to není nic hrozného.
hořící hořák 
U plynových spotřebičů nikdy nic neví.
 
Majitel zodpovídá za to (ať už je to soukromník, podnikatel či právnická osoba), že byt a jeho příslušenství je bezpečné. Může se stát, že se na něco zapomnělo, v těchto případech ale leží vina na vás, protože vy zkrátka zapomenout na nic nesmíte. A je to docela rozumné pravidlo, protože kdo by měl vědět lépe než vy, jestli je s nemovitostí něco v nepořádku? Zvláště, pokud byl v bytě revizor naposledy před třemi roky.
 
Únik plynu a následná škoda či újma není vůbec žádná sranda. Tady může jít o holý život a taková katastrofa je holé neštěstí, protože první, na co se orgány činné v trestním řízení zaměří, tak je majitel a jeho povědomí o tom, v jakém stavu byly plynové spotřebiče. Proto starost o ně nepodceňujte!