Nástrahy, které na nás číhají v zimě

Bezstarostné období suchých vozovek je stále ještě v nedohlednu, mráz na nás číhá především z hloubky noci, přes den je kolem nuly, sníh taje a v noci nepěkně namrzá. Žádná radost pro řidiče ani pro jejich auta. Snažte se vyhnout zimním nástrahám, aby vaše kilometry byly bez úhony.

STARTOVÁNÍ
Řidiči často před výjezdem svým vozidlem nejprve nastartují automobil, a až teprve potom jdou ometat napadaný sníh a seškrabovat z okýnek námrazu. Motoru ovšem chod naprázdno vůbec neprospívá. Při nízkých otáčkách se směs špatně spaluje, zahřívá se pouze motor a olej v převodovce zůstává studený. Proto by bylo mnohem lepší, kdyby řidiči nejprve auto očistili, a až následně nastartovali a plynule se rozjeli.

VYHŘÍVÁNÍ
Komfortní vyhřívání sedadel i volantu se může zrádně vymstít, především mužům. Dlouhodobé vyhřívání sedaček totiž způsobuje pokles počtu zdravých spermií a schopnosti oplodnit vajíčko. Raději by se to s vyhříváním sedaček nemělo přehánět. Navíc může také dojít k nadměrnému prohřátí svalů, které následně po vystoupení z vozu do mrazu rychle vychladnou, a tím hrozí bolesti kloubů a zad.

JEZDĚTE VŽDY BEZBEČNĚ
Vždy, zvláště v nepříznivých zimních podmínkách, je nutné přizpůsobit jízdu. Prudké brzdění, plyn sešlápnutý až na zem nebo jiné nebezpečné manévry bychom si měli raději odpustit. Řidičům tak hrozí totiž zbytečný karambol, kterým můžou způsobit škodu nejen sobě, ale také ostatním účastníkům silničního provozu.

PŘEDVÍDEJTE
Dojet bezpečně je jistě i vaším cílem. Předvídejte proto nástrahy, které mohou na cestě číhat. Za zatáčkou může být pomalý řidič nebo nějaké zvíře. Je tedy dobré raději před zatáčkou zpomalit. Námraza nebo sněhové jazyky hrozí nejen vám, ale i ostatním řidičům. Je tedy dobré mít se na pozoru, sledovat cestu a dění kolem, a být připraveni na jakoukoliv změnu v provozu.

DOPLŇTE ZIMNÍ VÝBAVU
Užívání zimních pneumatik je samozřejmostí. Řidiči by ale měli mít důkladnější zimní přípravu a více prvků do výbavy. Své auto by si měli během zimy průběžně kontrolovat. Zapomínat by při tom neměli na kvalitní zimní pneumatiky ani na provozní kapaliny. Všechny žárovky by měly svítit, abyste byli v bílé tmě vždy vidět. Neměla by chybět ani škrabka, smetáček, baterka, lopatka, pytlík s posypovou solí, zimní řetězy i startovací kabely.