Jsou skutečně naše osobní údaje v bezpečí?

Hlavním cílem GDPR bylo sjednotit určitá pravidla a nařízení pro lidi, které žijí v EU a zároveň i pro ty, kteří se zde nacházejí či pohybují. Což se nakonec povedlo, a ještě v roce 2019 byl dodatkem prosazen adaptační zákon, který se více a hlouběji týká naší republiky. Tím se více zvýšila bezpečnost a ochrana osobních údajů. To je v podstatě jakýkoliv údaj, který se týká přímo nebo nepřímo identifikovatelné osoby. Každá fyzická osoba, k níž se vztahují osobní údaje, je takzvaným subjektem údajů a musí se cítit bezpečně. To platí i pro místa, kde trvale tyto osoby žijí a pracují. A tato skutečnost platí i pro obce, pod které se vztahuje jejich bydliště. Obce mají trochu jiný postup, než podnikající živnostník, nicméně i jí bude hrozit sankce za porušení nedostatečného zabezpečení dat či jejich úniku.
lidé v Praze na Karlově mostě

Povinnost obce

Vzhledem k velkému objemu osobním údajů, je nutné stanovit pověřence pro ochranu osobních údajů, který bude takovou spojkou mezi správcem, zpracovatelem a kontrolním orgánem. Navíc přirozeně se stará i o občany, jejichž údaje jsou nutností chránit na prvním místě. Pověřence musí mít každá obec, škola, ale i další podniky. Jedná se o kvalifikovanou osobu, která zná velice dobře právní předpisy, které souvisí s GDPR. Může tuto pozici vykonávat buď pracovník, to znamená zaměstnanec obce, nebo si lze najmout externě spolupracující osobu, například nebo jakoukoliv advokátní kancelář.
žena co drží zámek se znakem EU

Pověřenec má svá pravidla

Když se podíváme ještě hlouběji, tak rozhodně touto osobou nemůže být starosta, místostarosta nebo tajemník obecního úřadu. I to má svá pravidla. Na druhou stranu pověřencem mohou být klidně zaměstnanci vedoucích pozic, kteří pracují na jednotlivých odděleních nebo zaměstnanci, kteří by ovšem nebyli v takové pozici, aby se jednalo o střet jejich zájmů. Pokud vše bude spolehlivě fungovat, lidé se budou cítit bezpečně na místě, kde běžně žijí, pracují nebo se pohybují, a tak je to správně.