Disky na kola nejsou žádná věda

Výběr správné značky letních nebo zimních pneumatik už vám nečiní žádné obtíže. Víte, že shlédnout videa a recenze na youtube kanálu vám dodá potřebnou inspiraci, kterou si můžete potvrdit v renomovaných testech pneumatik od významných automobilových klubů jako je například největší německý ADAC.
 
Ale při nákupu pneumatik vyvstává další problém, který je s gumy právem spojován. Budete si pořizovat litá ALU kola nebo dáte přednost plechovým diskům.

Aby nedošlo dále k nedorozumění, rovnou poznamenejme, že ALU kola se často vyrábí jako celoroční typ pneumatik a v textu mohou být označována pojmem elektrony. Naopak plechová kola se montují na zakoupené pneumatiky a v článcích na Internetu se někdy označují jako ocelové disky.
 

Kdo vyhraje?

Nevíte, jestli zvolit hliníková či dát přednost levnějším plechovým? Pak si nechte poradit. V zásadě nejvíce záleží, pro jaký typ pneumatik je chcete využít – letní nebo zimní provoz. Také byste si měli rozmyslet, po jakém typu pozemní komunikace se budete nejvíce pohybovat.
 
Rovnou vám přinášíme rozuzlení a ideální řešení vašeho problému. Pro letní sadu pneumatik si pořiďte litá ALU kola, dejte si pozor na to, zda jsou homologovaná. To poznáte podle označení KBA nebo písmene E na boku běhounu pneumatiky. Pro zimní ježdění pak ocelové disky.
 

Zdůvodnění

Pořizovací cena ALU kol je přirozeně vyšší než těch plechových. Navíc hliníková kola jsou náchylnější na agresivnější látky na pozemních komunikacích. Zejména pak v zimním období dochází v České republice k chemickým a solným posypům všech vozovek vyšší třídy. Tyto látky snáze naleptávají ALU kola. Proto se na zimu doporučují pouze plechové disky.
 

Závěrečné shrnutí

Pro větší přehlednost vám přinášíme závěrečné shrnutí poznatků:
•    do zimy vyrážejte s plechovými (ocelovými) disky namontovanými na správnou sadu zimních pneumatik
•    v létě si pořiďte ALU kola, samozřejmě s letní sadou pneumatik.