Nekonečné množství rtěnek na trhu!


I když se to zdá nemožné, určitě i vy si vyberete správný typ rtěnky právě pro vás. Není vůbec chybou říci, že vybrat správný odstín, druh, finiš a složení rtěnky, je opravdu obtížné. K tomu však zařídit, aby vám rtěnka slušela, to už je pořádný oříšek.

modré rty.jpg

Netřeba se však hned z počátku nechat odradit! Stačí, když se budete řídit jednoduchými pravidly.


·         Dle barevné typologie


     Světlý typ

Pokud jste světlý typ, určitě vám bude slušet broskvová, lehce růžová nebo korálová rtěnka. Pokud jste spíše typ zrzky, raději sáhněte po rtěnce, která má nádech do zlatých tónů.
barevné rtěnky.jpg


     Tmavý typ

Pokud máte tmavší pleť i vlasy, určitě můžete zkoušet tmavé tóny rtěnek. Třeba švestkovou, čokoládovou nebo třešňově červenou. Určitě můžete vyzkoušet  vínovou a tmavě rudou a přesvědčit se tak, že vám bude slušet.


     Ani světlý, ani tmavý typ

Někdo má to štěstí, že se pohybuje na pomezí těchto dvou rozdílných vzhledových typů, a tak může vyzkoušet spíše malinové, oranžové či korálové odstíny.


·         Podle tvaru rtů

I podle tvaru, respektive plnosti rtů, je třeba vybírat správně rtěnku. I když odstíny už jsme si tak nějak ve zkratce popsali, samozřejmě je třeba ještě řešit finiš rtěnky.


     Plné rty

Plné rty si mohou dovolit matné rtěnky a třeba i v tmavých odstínech, protože majitelky plných rtů si mohou dovolit optické zúžení rtů.


     Tenké rty

Naopak majitelky úzkých rtů by měly spíše vybírat z lesklých a světlejších odstínů rtěnek. Samozřejmostí by také mělo být vykreslení tužkou mírně po vnější hranici vlastních rtů, tak, aby opravdu rty byly vidět a rtěnka tak plnila svůj účel.
nanášení rtěnky.jpg


·         Podle příležitosti

Může se zdát, že vám sluší například temně vínová barva na rtech. Je super, pokud se v ní i cítíte dobře. Na druhou stranu je také dobré si uvědomit, že přes to, že se v ní cítíte dobře, nemusela by se líbit ostatním lidem a mohla by působit nejen výstředně, ale také i vulgárně, což nemusí třeba například v práci působit dobře.


     Na den

Pro denní nošení proto vybírejte spíše ze světlých, tak zvaných nude odstínů, které jsou spíše ze sbírky přirozených odstínů. Ideální je najít takovou rtěnku, která bude maximálně o dva odstíny tmavší nebo světlejší, než jsou vaše rty.


     Na večer

Na večer si samozřejmě potom můžete dovolit tedy i výraznější odstíny rtěnek. Je třeba však vždy myslet na to, že by rtěnka měla ladit nejen s tím, co máte na sobě za model, ale také s líčením. Zde platí jedno zlaté pravidlo, které říká, že pokud máte velmi výrazné oční líčení, měla byste ubrat právě na rtech. Pokud budete mít jenom nevýrazně nalíčené oči, můžete vybírat z velmi výrazných a sytých odstínů rtěnek.