Komfort a bezpečí pro jezdce i koně

Jezdecká sedla prošla za staletí dlouhým vývojem, a kromě důležitého účelu, kterým je ulehčit člověku jízdu na koni, stává se stejně důležité i zdraví a pohodlí zvířete. Každé sedlo pro koně, ať už jde o drezurní, školní, vojenské, westernové, dostihové, lovecké či parkurové, musí rozložit jezdcovu váhu na hřbetě koně co nejlépe a nevyvíjet bolestivý tlak a způsobovat koni otlaky a odřeniny.
koně v přírodě
Westernová sedla byla přizpůsobena pro celodenní práci kovbojů na koňském hřbetě. Současná funkčnost sedla vychází z prapůvodního honáckého sedla, kdy se dobytek přepravoval na obrovské vzdálenosti a lidé a koně spolu v pohybu trávili mnoho času. Sedlo musí koni poskytovat dostatek volnosti a jezdci bezpečí a dobrou ovladatelnost zvířete.
Westernové sedla jsou oproti klasickým větší, robustnější a těžší. Jeho součástí je proto kostra a ta mu dává tvar. Kostra musí být pružná a pevná. Kvalitní sedlo je celé z pravé kůže, syntetická kůže je sice levnější, ale nemá tak dobré vlastnosti a nevydrží tak dlouho. Spodní část sedla je podšitá chlupem a pro ještě lepší komfort pro koně lze dokoupit bavlněnou podšitou dečku.
Tento druh sedla pro koně je unikátní i ve své nazdobené podobě, kdy si zákazník může vybrat kromě atraktivních barev kůže i velkou řadu prvků, určených k okrase.
kovboj v sedle
Při zvažování koupě sedla je potřeba vybírat hlavně podle účelu použití. Typy sedel jsou rozděleny podle využití pro rekreační jízdu, na běžnou práci, pro soutěže ve westernových disciplínách, na rodeo, na vytrvalostní jízdu nebo na show.
Na sedle je množství řemenů a poutek, které se nesmí vytahovat. Spony musí být rovněž v kvalitním provedení s povrchovou úpravou, aby odolávaly otěru a koně netlačily.
Dobře řemeslně provedené sedlo z kvalitního materiálu a dobře ošetřované, může vydržet celý život, proto je žádoucí jeho výběru věnovat patřičnou pozornost a obracet se na odborníky.