Mnohdy se dostáváme do situací, kdy zjišťujeme, že toho o novinkách a trendech vědí naši potomci více, než my sami. S generací chytrých telefonů přišel velký pokrok a tak se i naši dospívající dozvídají mnoho informací o bankovním prostředí. Mnoho studentských účtů dnes vlastní ještě neplnoletí lidé, pár z nich dokonce mladších patnácti let. Rodiče si tedy stále více pokládají otázku, kdy je vhodné svým dětem samostatný účet zřídit.
Účet zřiďte, když je to nevyhnutelné
Mnoha rodičům běhá při pomyšlení, že jejich dítě bude samostatně manipulovat s penězi, mráz po zádech. V mnoha případech ovšem opravdu toto opatření není tak nutné. Kdybychom to ale měli zvážit?
· Přechod na jinou školu s internátem. Po základní škole odchází více než polovina žáků na střední školu s internátním režimem, kdy domů za rodiči dojíždějí pouze na víkend. V tomto případě je pro ně výhodnější, mají-li peníze nikoli v hotovosti, ale na účtu. I vy o nich tak budete mít lepší přehled.
· Dlouhodobější brigáda. Většina studentů si v dnešní době hledá letní brigádu, je tedy dobré, mají-li svůj vlastní účet, kdy jim jejich peníze chodí. Argumentovat můžete samozřejmě tím, že výplata může přijít na účet váš, ze kterého ji později vyplatíte. Faktem ovšem je, že pokud peníze zůstávají v podobě zápisu na účtu, jsou mnohem menším lákadlem – a mnohem déle také vydrží. Tuto možnost tedy rozhodně zvažte.
· Dosažení plnoletosti. Sami musíte zvážit, zda je tento krok důležitý, pro dítě ale určitě. Tímto způsobem dáváte potomkovi najevo jeho částečnou nezávislost a důvěru. Také si buďte jisti tím, že pokud účet svému dospívajícímu nepomůžete zřídit, udělá tak v krátké době sám a váš přehled o něm zmizí.
Naopak velmi nevhodné se zřizovat účet dětem například již na prvním stupni, což se stává velkým trendem. V každém případě si ale zjednejte dohled nad nově vytvořeným účtem už v bance.