Ashwagandha je významná bylina indické Ájurvédy

Ashwagandha a Ženšen mají jedno společné, a sice patří k nejúčinnějším bylinám v lidovém léčitelství. Ashwagandha je nejčastěji využívána indickou Ájurvédou, Ženšen je naopak znám zásluhou Tradiční čínské medicíny.
O těchto bylinách se můžete dočíst, že jsou nejvýznamnějšími adaptogeny, které lidstvo zná. Co rozumíme pod tímto pojmem a jak si jej laicky vysvětlit? Zjednodušeně řečeno je to prostředek (v tomto případě ryze přírodní) pro podporu odolnosti lidského těla vůči zvýšené stresové zátěži. Stres je však velmi široký pojem a někdy jej nedokážeme přesně pojmenovat a zařadit, a tak se stává, že namísto správné diagnózy užíváme nevhodné léky, mnohdy syntetického původu.Lávové kameny – symbol Ájurvédy

Léky proti stresu jsou dnes nejvyhledávanější

Stresem rozumíme jakoukoli nepřiměřenou zátěž, kterou organismus nedokáže zvládnout, tedy např. nadměrnou fyzickou únavu a vyčerpání z práce či ze sportu, psychický tlak v zaměstnání, v rodině, ve škole, ale i při dalších běžných činnostech a kontaktu s lidmi, kteří jsou podráždění nebo agresivní. Řadíme sem také deprese, fóbie, úzkosti, chronické bolesti, nadměrný hluk, smog, nedostatek spánku. Velmi podceňovaným problémem jsou dnes vyčerpané nadledvinky, které regulují vylučování stresových hormonů, a Ashwagandha je v tomto směru výborný pomocník.kamenná soška Buddhy
Můžete ji užívat pravidelně jako preventivní prostředek, ale i při léčení následků všech zmiňovaných druhů stresu. V organismu funguje jako houževnatý antioxidant, harmonizační tonikum a stimulant, reguluje krevní tlak, normalizuje hladinu cukru a působí celkově jako podpůrný prostředek pro lepší vitalitu, chuť do života a pozitivní myšlení.
Není tedy vůbec náhodné, že kořeny a listy léčivých bylin se dnes dostávají do popředí zájmu mnoha lidí a ti si také uvědomují, že je mnohem výhodnější dát přednost právě jim před syntetickými preparáty.